Digitální komunikace IO-Link

Stroje jsou kompaktnější, rychlejší, spolehlivější a bezpečnější, což klade vysoké požadavky na řídicí systémy. Běžná binární rozhraní již nejsou schopna zpracovávat data důležitá pro řízení, proto byl vyvinut systém IO-Link. O jeho využití a funkcích si můžete přečíst v následujícím článku.

uvodni foto io-link
uvodni foto io-link

Výkon a flexibilita průmyslových strojů a systémů, díky průmyslové automatizaci neustále roste. Zároveň se zvyšuje přesnost a možnosti funkcí snímačů, senzorů a akčních prvků v průmyslové výrobě.

IO-Link je digitální komunikace typu bod-bod (point-to-point) pro snadné připojení a komunikaci inteligentních senzorů a akčních prvků pro průmyslovou automatizaci. Vznikla jako digitální náhrada do té doby převažujících analogových výstupů 0 až 10 V, 4 až 20 mA a jako náhrada spínaných výstupů. Hlavními výhodami je následné snadné napojení na průmyslové sběrnice, rychlý automatický přenos naměřených hodnot, dálkové nastavení i s automatickou konfiguraci snímače a podrobná kontrola funkce. Velkou výhodou je zpětná kompatibilita s klasickým spínaným výstupem.

Jak IO-Link pracuje?
K přenosu dat je používán běžný signál z binárního rozhraní 0 a 24 V, který je zpracován za použití pulzní modulace, čímž uspokojuje požadavky na zpětnou kompatibilitu se standardními snímači a akčními prvky. Nutným předpokladem je použití tří drátového propojení, běžný nestíněný průmyslový kabel může být použit k připojení všech stanic slave k IO-Link bez ohledu na jejich složitost.

Procesní i servisní data
Zatímco současné binární připojení snímačů a akčních prvků je konstruováno tak, aby posílalo procesní (provozní) data jako jednotlivé bity, a to spínáním stavové informace, IO-Link toto úzké místo odstraňuje. Díky řešení IO-Link je dostupný procesní (provozní) i servisní kanál.

Informace jsou posílány ve velikosti dva byty v intervalu 2 ms. To nejen významně zvyšuje množství procesních dat, ale také splňuje aktuální požadavky na přenos diagnostických a parametrizačních dat.

Rozhraní IO-Link je charakterizováno těmito technickými parametry:

  • sériové dvoubodové propojení
  • tří – nebo dvoudrátové rozhraní založené na IEC 60947-5-2
  • nestíněný standardní kabel snímače o délce max. 20 m
  • odběr proudu na jeden snímač nebo akční člen: 200 mA
  • komunikace využívající pulzní modulaci 24 V jako sériový protokol UART
uvodni foto sensopart snimace
uvodni foto sensopart snimace

Komunikace

Standardizovaná technologie umožňuje rychlý a současně bezchybný přenos signálu. Nesprávné nebo chybějící hodnoty měření jsou tudíž vyloučeny. Je možné dokonce nastavit snímač i v době probíhajícího procesu.

Snadné použití

Jednoduché nastavení parametrů snímače např. pomocí servisního nástroje SensoIO (připojuje snímač s IO-Link k PC s Windows přes USB) nebo rychlá výměna přístroje s využitím připojeného modulu IO-Link master, ve kterém jsou uloženy poslední hodnoty nastavení parametrů. IO-Link master mapuje připojená IO-Link slave zařízení a funguje jako komunikační brána k nadřazené průmyslové sběrnici.

Přehled produktů SensoPart

abstandssensor_ft_55-rlam_500

Nejnovější generace inteligentních laserových snímačů pro měření vzdálenosti.

FT 55-RLAM

Nový kompaktní snímač společnosti SensoPart typu FT 55-RLAM pro měření vzdálenosti je opravdovým všestranným přístrojem, který spolehlivě detekuje všechny druhy povrchů od tmavých až po vysoce reflexní nebo lesklé. Snímač, pracující na principu optické triangulace, nabízí rozsáhlé připojovací možnosti prostřednictvím analogového výstupu, dvou spínacích výstupů, IO-Link interface a volitelného rozhraní RS485. Použitý zdroj laserového paprsku odpovídá požadavkům na laserové výrobky třídy 1. Snímač se vyznačuje inovativní a uživatelsky přívětivou koncepcí ovládání, zahrnující velký LCD displej, neobvyklý v této výkonové kategorii.

 

ft_55-cm_500

Snímače pro snímání a rozlišení barev – správná verze pro každou aplikaci

FT 55-CM

Snímač barev typu FT 55-CM je rozsahem funkcí a snadným využitím jedinečným ve své výkonnostní třídě.  Nová generace snímačů barev je k dispozici ve třech variantách, optimalizovaných pro různé aplikace. Integrované polarizační filtry předurčují verzi CM-1 jako ideální pro využití v aplikacích, kde jsou snímány lesklé povrchy, např. u kovových objektů. V případech, kdy je zapotřebí malý světelný bod, např. pro detekci tiskových značek, je výhodné využít výrazných předností varianty CM-3. Pokud musí být snímač umístěn ve větší vzdálenosti od skenovaného objektu, pak varianta CM-4 nabízí výjimečný pracovní rozsah až do 150 mm při zachování velké hloubky ostrosti.  Velký integrovaný LCD displej a vzdálená konfigurace přes IO-Link stanovují standardy, týkající se hledisek snadnosti použití a konektivity. Tato jedinečná kombinace uvedených vlastností předurčuje tento snímač pro užití v náročných aplikačních úlohách s rozpoznáváním a tříděním barev, ať již v automobilovém, plastikářském, farmaceutickém nebo obalovém průmyslu.

ft55-rlap

Snímače vzdálenosti pro dlouhé skenovací dosahy

FT 55-RLAP(2)

Snímače vzdálenosti typu FT 55-RLAP(2), využívající metodu měření doby odezvy laserového pulzu (tzv. time-of-light), měří s maximální přesností vzdálenosti do 5 m. Výstupní signál poskytují buď přes analogový výstup (4 až 20 mA/0 až 10 V) nebo přes IO-Link, navíc mají také další spínací výstup s funkcí spínacího okna nebo potlačení popředí, které lze nastavit nezávisle na velikosti analogového měřicího rozsahu. Snímače mohou být použity např. při kontrole průměru cívek a svitků v navíjecích/odvíjecích aplikacích, přesném polohování robotických ramen, měření úrovně plnění neprůhledných médií nebo při měření stohovací výšky.

ft55-rlap

Fotoelektrické snímače pro dlouhé skenovací rozsahy

FT 55-RLHP2

Verze difuzního snímače typu FT 55-RLHP2 s komunikací IO-Link, které jsou k dispozici volitelně s jedním nebo dvěma digitálními spínacími výstupy, se vyznačují spolehlivou detekcí objektů na dlouhé vzdálenosti (až do 5 m pro světlé objekty nebo do 3 m pro velmi tmavé). Spolehlivá detekce cílového objektu je zaručena i v případě rušivého pozadí bez ohledu na barvu, tvar, strukturu a vyrovnání. Difuzní snímače, využívající princip měření doby šíření laserového pulzu (tzv. time-of-light), jsou používány například ke kontrole správnosti montáže pryžových a plastových komponentů v automobilovém průmyslu, ke kontrole obsazenosti skladových buněk ve výškových skladech nebo ke kontrole polohy kulatiny v dřevozpracujícím průmyslu.

Bez názvu-2

IO-Link Master

Modul IO-Link Master spojuje výhody osvědčeného standardu IO-Link s výhodami průmyslového Ethernetu a umožňuje snadnou integraci snímačů do sítí Profinet, EthernetIP nebo Modbus TCP. Výkonný webový server zajišťuje rychlou a snadnou konfiguraci modulu Master nebo připojených snímačů s komunikací IO-Link na PC.

Robustní pouzdra s krytím IP 67 jsou navržena pro každodenní užití v náročných provozních podmínkách, což umožňuje snadné dodatečné vybavení stávajících zařízení.

Servisní nástroj SensoIO je ideálním nástrojem pro vývojové a servisní práce. Se zařízením USB-IO-Link Master lze všechna potřebná nastavení uskutečnit rychle a snadno na PC nebo notebooku.

Chcete se dovědět více informací?

Napsat zprávu
Zavřít